Problém držania nôh a tela

bodiesVaše nohy predstavujú základ pre celé Vaše telo. Keď základy nie sú vodorovné, správne tvarované, nespĺňajú svoju funkciu a ovplyvňujú celé telo, pocítite to na svojich svaloch, kĺboch, bolestiach alebo iných závažných ochoreniach. Viac, než 75% populácie trpí zbiehavosťou (nohami v tvare X, alebo O), a väčšina z nás nevie, aký typ nôh má a ako to ovplyvňuje celé naše telo a držanie tela.

Nasledujúce ilustrácie dokumentujú vplyv zbiehavosti nôh na celkové držanie a namáhanie tela. Dobrá podpora nôh zabezpečuje zlepšenie celkového držania tela, odstráni bolesti a pomáha samoliečeniu celého tela.

 


Základné typy nôh

Naše nohy sú prvým tlmičom nárazov nášho tela – striedavo podľa pohybov tela tlmia a absorbujú nárazy spôsobené nerovným povrchom, pôsobia ako páky pri pohybe tela vpred. Nohy môžeme rozdeliť do troch základných kategórií na základe toho, ako spĺňajú svoju úlohu.

leg-over leg-excess leg-neutral

Pronácia (nohy do X)

Supinácia (nohy do O)

Neutrálne postavenie

Pri takomto kroku sa vonkajšia hrana päty dotýka podkladu ako prvá,odvaľuje sa postupne smerom dovnútra, tlmiac náraz. Váha tela sa prenáša na vnútornu stranu chodidiel. Chodidlo sa odtláča od podkladu na konci kroku. To je najčastejší typ chodidla.

Skríženie stáča alebo otáča chodidlo smerom von tak, že vonkajšia hrana chodidla je zaťažovaná váhou (hmotnosťou tela).

Chodidlo a členky sú v jednej línií. Váha tela sa rovnomerne rozkladá medzi chodidlo a pätu.

 

Každá Vaša noha môže predstavovať rozdielny typ nôh. Ak máte tzv. zbiehavosť nôh, jedna noha môže byť zbiehavá viac, ako druhá. Bez ohľadu na typ Vašich nôh, na mieru tvarované vložky Footbalance zabezpečia perfektnú podporu klenby Vašich chodidiel v neutrálnej polohe, budú podporovať vyváženú tuhosť a pevnosť nôh a prispejú k správnej funkcionalite nôh.

/ Zbiehavosť

Prehnutie nohy je prirodzený spôsob utlmovania nárazov: pri doskoku na zem sa klenby chodidla prehnú smerom dole a dovnútra a rozptýlia náraz.

Je zbiehavosť nezdravá?

Každý má určitú mieru zbiehavosti! Na rozdiel od všeobecnému názoru je zbiehavosť normálna a zdravá. Problém nastáva vtedy, ak jedna, alebo obe nohy sú zbiehavé viac, než je potrebné. Keď oblúky chodidiel sa nadmerne prehýbajú dovnútra, alebo zostávajú sploštené pridlho pokladáme zbiehavosť za prehnanú. Nazývame to nadmernou zbiehavosťou.

leg-over-back leg-over-front

Nadmerná zbiehavosť

Miera nadmiernej zbiehavosti môže byť mierna alebo vážna. Vo vážnych prípadoch nadmiernej zbiehavosti sa chodidlá a členky natáčajú smerom dovnútra aj počas státia.

Kto trpí nadmernou zbiehavosťou?

Zbiehavosť je najrozšírenejším typom nôh. Zbiehavosť nie je priamo prepojená s nízkym oblúkom chodidla (s plochými nohami). Zbiehavosť síce znižuje klenbu chodidiel, ale to neznamená, že len nízke klenby – ploché nohy spôsobujú nadmernú zbiehavosť. Aj ľudia s vysokým oblúkom chodidla môžu trpieť nadmernou zbiehavosťou. Niektorí z nás trpia zbiehavosťou celoživotne, u niektorých sa vyvinie vekom, nadváhou, stojavým zamestnaním alebo nadmerným cvičením a záťažou.

Ako zistím, či trpím nadmernou zbiehavosťou?

Výrazné opotrebenie vnútornej strany opätku môže indikovať nadmernú zbiehavosť, ale určite najlepším riešením je profesionálne overenie. Odborníci Footbalance Vám ponúkajú bezplatnú analýzu Vašich nôh a pomôžu Vám zistiť, či trpíte nadmiernou zbiehavosťou a poskytnú Vám ďalšie zaujímavé informácie, týkajúce sa Vašich nôh.

Prečo je potrebné venovať pozornosť nadmernej zbiehavosti?

Nadmerná zbiehavosť môže negatívne ovplyvniť celkové držanie tela človeka. Zníženie pozdĺžnej klenby chodidla vťahuje kosti päty a spôsobuje natočenie stehennej kosti a bedier smerom dovnútra a vnútorný náklon panvovej kosti. Spôsobuje to zbytočné napätie v kolenách, bedrovej oblasti a v chrbtici.

Plantar fascitis a zápaly, bolesti metatarsálnych kostí chodidla, problémy s Achilovou šlachou, bolesti vnútorného kolena a bursitíza bedrového kĺbu predstavujú len niektoré z následkov, spôsobených nadmernou zbiehavosťou.

Čo sa dá robiť s nadmiernou zbiehavosťou?

Štúdie ukazujú veľkú pomoc, ktorú ponúka ortopédia pri riešení problémov nadmernej zbiehavosti. Na mieru tvarované vložky Footbalance Vám ponúkajú výhody zákazníckej ortopédie za dostupnú cenu. Naše vložky správnym spôsobom podporujú Vašu nohu v neutrálnej pozícii a prispievajú k vyrovnanému postoju a podporujú zdravú a správnu funkcionalitu nohy. Patentované jadro vložky pomáha spevňovať svalstvo a klenby chodidla a je faktorom výraznej prevencie proti zhoršovaniu nadmiernej zbiehavosti.

/ Nadmierna rozbiehavosť

Rozbiehavosť nôh je prirodzenou časťou chôdze a behu. Je to spôsob, ktorým nohy „poháňajú“ telo pri pohybe vpred: noha sa pootáča smerom von pri dvíhaní päty, zaťažuje prednú časť chodidla a prsty a odtláča sa od podkladu.

Je rozbiehavosť nezdravá?

Rozbiehavosť nôh je prirodzenou súčasťou pohybu tela a je normálne, ak je rozbiehavosť primeraná. Na druhej strane môže byť aj škodlivá, ak sa vyskytuje pridlho alebo v nesprávnom úseku pohybu, alebo keď noha už nedokáže kontrolovať natáčanie smerom von. Takáto nadmerná rozbiehavosť sa ľudovo nazýva, že niekto má nohy do „O“.

leg-excess-frontleg-excess-backNadmerná rozbiehavosť

Pri nadmernej rozbiehavosti sa chodidlo natáča smerom von, prenáša väčšiu časť váhy tela na vonkajšiu hranu chodidla a vytláča členok smerom von. To spôsobuje nadmerné napätie na svaly členka, svalové úpony a znižuje pruženie členka a negatívne redukuje schopnosť nohy absorbovať nárazy. Malíček musí prevziať na seba väčšiu časť výkonu pri odtláčaní nohy od podkladu a znižuje efektivitu nohy pri chôdzi a behu.

Je nadmerná rozbiehavosť častým javom?

Nadmerná rozbiehavosť je najmenej častým typom nôh. Niektorí z nás ňou trpia od detstva. V iných prípadoch je nadmerná rozbiehavosť následkom predchádzajúcich zranení, preťaženia svalov, šliach alebo svalových úponov, ktoré stabilizujú členok, alebo napríklad následok vytknutia členka.

body-excessAko zistím, že trpím nadmernou rozbiehavosťou?

Nepredpokladajte, že vysoké klenby chodidiel sú zároveň aj syndrómom nadmernej rozbiehavosti. Ľudia s vysokými klenbami môžu trpieť zároveň aj nadmernou zbiehavosťou, ale naopak aj ľudia s plochými nohami môžu mať nadmernú rozbiehavosť. Tuhosť klenby a minulé zranenia členka sú síce dôležité faktory, ale napriek tomu niekto má a niekto nemá nadmernú rozbiehavosť. Rozbiehavosť je možné zistiť podľa prešlapanej podrážky na obuvi na vonkajšej strane, ale najlepšie je absolvovať dôsledné vyšetrenie.

Odborníci Footbalance Vám ponúkajú bezplatnú analýzu Vašich nôh a pomôžu Vám zistiť, či trpíte nadmernou rozbiehavosťou a poskytnú Vám ďalšie zaujímavé informácie, týkajúce sa Vašich nôh.

Prečo je potrebné venovať sa nadmiernej rozbiehavosti?

Nadmerná rozbiehavosť zvyšuje riziko úrazu znižovaním útlmu nárazov a redukciou biomechanickej efektivity odtláčania nohy pri kráčaní. Spôsobuje nárast síl pôsobiacich na svaly a zhyby, kĺby nôh a bedrové kĺby ako aj na chrbticu. Trpí tým celkové držanie tela. Kosti členkov, noha, stehenná kosť a bedrá sa natáčajú smerom von, od tela a spôsobujú následný nevhodný náklon panvovej kosti. Členky sú pod sústavným napätím, ktoré neumožňuje ich stabilizáciu. Narastá riziko vytknutia členka, problémov s kolenami a poškodenie šliach a úponov. Naviac nadmerná rozbiehavosť môže spôsobiť aj praskanie holennej kosti a bolesti chrbtice.

Čo môžeme robiť, ak trpíme nadmernou rozbiehavosťou?

Ak je zistená nadmerná rozbiehavosť Vašich nôh, je potrebné zlepšiť pohlcovanie nárazov a zvýšiť stabilitu a držanie členkov. Využívajte flexibilnú obuv, vyhýbajte sa obuvi, ktorá kontroluje stabilitu alebo pohyb. Na mieru tvarované vložky Footbalance podporujú Vaše nohy v správnej neutrálnej polohe, prispievajú k stabilite nohy a k správnej funkcionalite nôh. Naše odpružené vložky s dynamickým jadrom prispievajú k pohlcovaniu nárazov a redukujú sily spôsobované nárazmi.

/ Neutrálne nohy

Neutrálnym držaním nôh nazývame také držanie a polohu nôh – chodidiel, ktorá zodpovedá správnej želanej vzájomnej polohe chodidla, členka, kde nohy a členky sú v priamke. V takom prípade noha predstavuje pevnú základňu, ktorá rozdeľuje tlak rovnomerne medzi pätu a prednú časť chodidla.

Aký je neutrálny krok?

Krok je základným prvkom našej chôdze alebo behu. Neutrálny krok predstavuje efektívnu biomechaniku v rámci ktorej chodidlo, noha a telo fungujú harmonicky tak, ako by to malo byť. Chodidlo sa ohýba zbiehavým smerom, aby absorbovalo náraz. Keď sa chodidlo dotkne zeme, podkladu, nakláňa sa rozbiehavým smerom, aby vyformovalo pevnú páku pre odraz nohy od podkladu. Zbiehavosť a rozbiehavosť nastáva počas kroku a je normálnym javom, ak nedosahuje extrémne hodnoty.

leg-neutral-b-fSú neutrálne nohy bežným javom?

Asi štvrtina populácie má neutrálne nohy. Je možné, že človek má jednu nohu neutrálnu, pričom druhá môže byť zbiehavá, alebo extrémne rozbiehavá.

Ako zistím, či moje nohy sú neutrálnym typom?

Rovnomerné opotrebovanie topánok pod pätou je znakom neutrálneho typu nôh a správnej chôdze, ale najlepšie je absolvovať dôsledné vyšetrenie.
Odborníci Footbalance Vám ponúkajú bezplatnú analýzu Vašich nôh a pomôžu Vám zistiť, či Vaše nohy patria k neutrálnemu typu a poskytnú Vám ďalšie zaujímavé informácie, týkajúce sa Vašich nôh.

Je neutrálny krok tou správnou chôdzou?

Naše telo sa prispôsobí každému druhu kroku, chôdze. Dôležité je to, či náš krok umožňuje kompenzovať nárazy efektívne, alebo nesprávnym spôsobom. Uvedomujete si, že Váš krok, alebo držanie nôh môže viesť k poškodeniam, až k úrazom? Pohybuje sa Vaše telo efektívnym spôsobom?

Neutrálne držanie nôh a neutrálna chôdza prispievajú k správnemu držaniu celého tela, pri ktorom členky, kolená a bedrá nie sú natáčané dovnútra, alebo smerom von. To vedie k správnej biomechanike a zároveň chráni svaly od nadmernej námahy, šetrí kĺby a chrbticu a znižuje riziko bolestí a degeneratívnych zmien ako aj poškodení.

Ak mám neutrálny typ nôh, nemusím sa obávať?

V priebehu času sa typ nohy môže meniť, napríklad následkom veku, zvyšovaním hmotnosti alebo ako následok dlhotrvajúceho nadmerného zaťažovania a nárazov. Najčastejšie sa držanie transformuje smerom k nadmiernej zbiehavosti. Správna podpora nôh je vhodnou prevenciou týchto zmien.

Je potrebné používať vložky ak mám neutrálny typ nohy a chôdze?

To principiálne závisí na tom o aké vložky sa jedná! Zásadne nepoužívajte vložky, ktoré nekopírujú obrysy Vašich chodidiel, poskytujú slabú podporu, ktorá nie je v súlade s Vašim krokom, či chôdzou, alebo sú príliš tuhé. Takéto vložky môžu ublížiť Vašim nohám. Mnoho ľudí s neutrálnym typom nôh využíva na mieru tvarované vložky Footbalance pre podporu a pohodlie, ktorú poskytujú pri nosení a pre osobný pocit „sadnutia“ obuvi pri používaní vložiek Footbalance. Patentované jadro vložiek Footbalance spolupracuje s nohou pri udržiavaní svalstva nohy v zdravej aktivite a prispieva k prevencii pred deformáciami a nadmernou zbiehavosť.

Čo robiť, ak nemám neutrálny typ nôh alebo neutrálny krok?

Na mieru tvarované vložky Footbalance podporujú každý typ nohy správnym spôsobom tak, aby zabezpečili pre nohu neutrálnu polohu a aby prispievali k vyrovnanému postoju a k správnej funkcionalite nohy. To pozitívne prispieva k správnemu držaniu tela a k správnemu pohybu pri súčasnom predchádzaní úrazov a poškodenia.

Niečo o Vašich klenbách

Na mieru upravené a tepelne spracované vložky Footbalance zabezpečia správnu podporu pre akýkoľvek typ klenby chodidla. Naše patentované jadro vložky dáva spätnú väzbu oblúkom klenby a svalom nôh, posiľuje ich, udržiava ich aktívne a zdravé.

Pozdĺžna klenba

Keď hovoríme o klenbách, spravidla máme na mysli pozdĺžnu klenbu. Klenba sa klenie od päty až k záprstiu, jej hlavná funkcia je rozdeľovanie hmotnosti tela a tlmenie nárazov.

Vysoká, nízka alebo zrútená pozdĺžna klenba chodidla narušuje rozdeľovanie hmotnosti tela pozdĺž chodidla, súčasne s tlmením nárazov pri došľape a pri doskoku. Nízke alebo zrútené klenby sú často spájané s nadmernou zbiehavosťou nôh, na druhej strane vysoké oblúky sú často spájané s nadmiernou rozbiehavosťou. Je potrebné poznamenať, že to nie je 100% pravidlo. Môžete trpieť nadmernou zbiehavosťou pri vysokých klenbách chodidiel, alebo vykazovať nadmernú zbiehavosť pri nízkych klenbách alebo plochých nohách

Priečne klenby

Väčšina z nás nemá dostatočné vedomosti súvisiace s priečnou klenbou chodidla. Táto klenba je kolmá na pozdĺžnu klenbu a nachádza sa v strednej oblasti chodidla.

Mnohé problémy prednej časti chodidla, ako pľuzgiere, kladivkový palec, tŕpnutie, alebo bolesti súvisia s vysokou alebo nízkou klenbou. Určitá úľava môže byť dosiahnutá podopretím oblúkov s cieľom zväčšiť priestor pre nervy a žily v strednej časti chodidla. Na mieru tvarované vložky môžu byt dotvarované tak, aby podporovali priečny oblúk klenby chodidla nohy.